Lindsay and Mickey stopped at the donut shop before work. Lindsay bought 1 coffee and 3 muffins for $5.70. Mickey bought 1 coffee and 1 muffin for $3.30.

Use the substitution method to solve a system of equations relating C, the cost of one coffee, and M, the cost of one muffin.


How much does each item cost?