Charlotte and Danielle went to the local pizza shop to pick up lunch. Danielle ordered for herself and her sisters 3 salads and 2 milkshakes for $19.65. Charlotte ordered a salad and a milkshake for $7.20.

One way to represent this situation is given in the system of equations below, where s represents the price of a salad, and m represents the price of a milkshake.

Use the elimination method to figure out how much a salad costs.