How many pounds of walnuts that cost $6 per pound must be mixed with 5 pounds of cashews that cost $9 per pound to make a mixture of nuts that costs $7 per pound?
Use the following table to help:
Total cost ($) | = | Price ($/pound) | * | Amount (pounds) | |
Walnuts | = | 6.00 | * | ||
Cashews | 45.00 | = | 9.00 | * | 5 |
Total Mix | = | 7.00 | * |