How many pounds of walnuts that cost $5 per pound must be mixed with 6 pounds of cashews that cost $12 per pound to make a mixture of nuts that costs $8 per pound?
Use the following partially-completed table to help:
Total cost ($) | = | Price ($/pound) | * | Amount (pounds) | |
Walnuts | = | 5.00 | * | ||
Cashews | = | 12.00 | * | 6 | |
Total Mix | = | 8.00 | * |