How many pounds of walnuts that cost $6.50 per pound must be mixed with 7 pounds of cashews that cost $11 per pound to make a mixture of nuts that costs $8.60 per pound?
Use the following partially-completed table to help:
Total cost ($) | = | Price ($/pound) | * | Amount (pounds) | |
Walnuts | = | 6.50 |
* | ||
Cashews | = | 11.00 | * | 7 |
|
Total Mix | = | 8.60 | * |